FAQ - otázky a odpovede
Teší nás Váš záujem prejsť na rastlinné farbenie vlasov farbami Khadi. Často je to pre Vás úplne nová situácia a pýtate sa nás preto na niektoré body. Vybrali sme pre Vás otázky a odpovede ohľadom rastlinného farbenia Khadi, ktoré pre Vás môžu byť praktické.
Zároveň pripomíname, že v sekcii Svet Khadi v hornej časti našich stránok nájdete ďalšie návody a tipy, ktoré pre Vás môžu byť užitočné, napr. Sprievodca - S Khadi ku zdravým vlasom. A ak máte ďalšie otázky, tak samozrejme sa nás môžete pýtať ďalej.
Radi Vám poradíme s výberom požadovaného odtieňa. Určite si najskôr prehliadnite Khadi vzorkovník. Rolu vo výsledku hrá podkladová farba vlasov, vo vzorkovníku je podchytený farebný výsledok pri aplikácii na rôzne východiskové farby vlasov. Farby Khadi farbia sýtym odtieňom a majú vysokú stabilitu. Preto ak váhate medzi dvomi odtieňmi, je lepšie siahnuť najskôr po svetlejšom odtieni. Pri ďalšom farbení potom môžete v prípade potreby vlasy vždy stmaviť. Rovnako tak ak váhate medzi červenými a hnedými odtieňmi, tak je z obdobného dôvodu praktickejšie začať červenými odtieňmi.
Vzhľadom na to, že rastlinné farby na vlasy sú 100% rastlinné a pretože sa úplne vyhýbame chemickým zosvetľujúcim prostriedkom, ako sú oxidačné činidlá, tak nie je možné vlasy pomocou rastlinných farieb Khadi zosvetliť.
Áno, určite môžete začať používať farby Khadi aj napriek tomu, že doteraz boli Vaše vlasy farbené chemicky. Je to bežná situácia a určite nie je potreba nechať chemické zafarbenie odrásť. Chemické farby, zosvetľujúce prostriedky alebo trvalá však fungujú inak než 100% prírodné farby. Farbia pomocou chemických substancií a prenikajú do vlasovej štruktúry, ktorú narušujú. Preto neodporúčame prejsť na rastlinné farby krátko po takomto zásahu, avšak aspoň po 10 umytiach vlasov. Ak sú vlasy zosvetlené a ak chcete tmavší odtieň, odporúčame zároveň previesť predpigmentáciu prostredníctvom špeciálneho predpigmentačného Khadi odtieňa, alebo voľbou svetlejšieho odtieňa než zamýšľaného pre prvotné základové zafarbenie.
Odtiene farieb Khadi sú zložené z rôznych rastlín. V závislosti na receptúre sú stanovené aj teploty vody na zaliatie danej rastlinnej zmesi, aby vznikol príslušný odtieň. Teploty, ktoré v návode odporúčame, určite berte do úvahy. Odmeranie teplomerom je dôležité najmä pri odtieňoch, kde je odporučená teplota 60 či 50 °C. Pre výsledok je dôležitá, pričom odhady môžu byť výrazne nepresné. Príliš vysoká teplota potom môže viesť k načervenalému výsledku, nízka k nevýraznému výsledku až nazelenalému tónu, hoci ten bežne ešte zoxiduje a stmavne do prirodzeného tónu. Ak máte šedivé vlasy či ak sa chystáte použiť blond odtiene, je pre požadovaný výsledok odmeranie teploty o to viac na mieste.
Rastlinné farby na vlasy sa skladajú z extra jemne namletých, 100% rastlinných práškov a farbia čisto cestou rastlinných pigmentov. Väčšina odtieňov predstavuje zmes rôznych rastlín, pričom každá z rastlín dáva iný výsledok. Prášok z rastliny henna farbí červeným (teplým) odtieňom, zatiaľ čo indigo modrým (chladným) odtieňom. Tieto dve rastliny je možné si predstaviť ako dva opačné póly, ktoré sa v určitej receptúre nachádzajú. Platí, že čím teplejšia voda bude použitá, tým viac bude podporený červený výsledok rastliny henna. Preto v prípade Khadi červených odtieňov odporúčame zalievať ich vodou s teplotou 80 °C, napriek tomu, že i nižšia teplota pre ne môže byť použitá, ak si chcete vytvárať ich individuálnu farbiacu zmes s odtieňmi, u ktorých je predpísaná nižšia teplota (vr. možnosti použitia 50 °C pre takúto zmes). Naopak naše tmavšie odtiene (hnedé, čierne a blond) majú optimálny farbiaci účinok pri zaliatí vodou s teplotou 60 °C. Avšak ak chcete, aby výsledok bol v ich prípade obzvlášť chladný alebo popolavý, zvoľte pre ne teplotu vody 50 °C. A to najmä z dôvodu obsiahnutého indiga, ktoré je citlivé na výšku teploty.
Predpigmentácia znamená predfarbenie, ktoré dodá vlasu základový pigment. Predpigmentácia je súčasťou dvojkrokovej metódy farbenia vlasov rastlinnými farbami na vlasy Khadi. Prvý farbiaci krok sa prevedie práve za účelom predpigmentácie. A hneď potom nasleduje druhý farbiaci krok zvoleným odtieňom. Predpigmentácia sa používa pri farbení šedivých či veľmi svetlých vlasov na tmavý odtieň. Napr. ak chcete zafarbiť šedivé vlasy odtieňom Tmavohnedá, preveďte predpigmentáciu. A to špeciálnym predpigmentačným odtieňom Color Prep, prípadne červeným odtieňom Čistá henna, aby napriek svetlému podkladu mohli dosiahnuť tmavý výsledok. Pri ktorých odtieňoch sa volí v prípade šedivých či svetlých vlasov dvojkroková metóda, nájdete v Khadi vzorkovníku.
Najlepšie je aplikovať farbu pomocou štetca na nanášanie vlasových farieb. Je to zároveň najčastejšia metóda aplikácie farieb Khadi. Niekto je zvyknutý nanášať farbu priamo pomocou rúk, aj to je možnosťou. Farbiaci krém nanášajte na umyté, uterákom osušené vlasy.
Pomocou štetca: plochý tvar štetca a pevné vlákna umožňujú dôkladné nanesenie farby i ku korienkom. Rastlinné farby Khadi sú extra jemne namleté a vzniknutý farbiaci krém je vďaka tomu hladký, krémový. Štetcom ho tak možno nanášať veľmi jednoducho, obdobne ako chemické farby. Pomocou špicatej strany štetca tvorte cestičky a oddeľujte pramene. Postupne farbiaci krém nanášajte, buď len v rámci odrastov, alebo do celých dĺžok.
Bez štetca: ak dávate prednosť nanášaniu farbiaceho krému bez štetca, dá sa naniesť aj rukami, pomocou prstov. Ak Vám však ide o dôkladné zafarbenie odrastov, napr. z dôvodu, že sú výrazne svetlejšie než vlasové dĺžky, tak je praktickejšie použiť štetec. Pri variante aplikácie bez štetca odporúčame zafixovať si rukavice k zápästiu pomocou gumičiek. Zvoliť môžete aj nanesenie v predklone nad vaňou resp. sprchovým kútom, farbiaci krém sa dá takto jednoduchšie vniesť do časti vlasov pri hlave, v porovnaní s nanášaním bez štetca v stoji.
Ďalšie informácie o nanášaní farby nájdete v sekcii Farbenie vlasov krok za krokom.
Pretože sa rastlinné receptúry jednotlivých odtieňov farieb Khadi líšia, tak vyžadujú aj odlišné množstvo vody, ktorým sa farbiaci prášok zalieva. Preto odporúčame prilievať vodu postupne a priebežne ju s práškom miešať, až kým nezískate krémovú konzistenciu obdobnú kyslej smotane. Aj pre samotné vytvorenie farbiaceho krému je praktickejší postupný prídavok vody, namiesto zmiešania prášku s veľkým množstvom vody naraz.
Prídavky na báze oleja môžu negatívne ovplyvniť farbiaci účinok rastlinnej farby. Preto prídavky oleja neodporúčame. Lepšie než pridávať olej do farbiaceho krému je použitie olejov následne po farbení. V tomto smere poskytujú vlasom intenzívnu starostlivosť vlasové oleje Khadi. Jedným z ich použití je aj aplikácia po farbení v rámci Khadi farbiaceho rituálu v 3 krokoch. Podporí fixáciu a žiarivosť rastlinnej farby vo vlasoch.
Ak je Vaše zafarbenie príliš teplé či načervenalé, môžete načervenalosť utlmiť jednoduchým indigovým oplachom. K tomu zmiešajte 1 polievkovú lyžicu odtieňa Khadi Čisté indigo s 300 ml vody s teplotou 50 °C a po vychladnutí na komfortnú teplotu nalejte na vlasy. Po 5 - 15 minútach je červený nádych oslabený. Tento postup môžete opakovať, až kým nebudete s výsledkom spokojní. Takýto oplach je možné previesť aj inými Khadi tmavými odtieňmi, ako Tmavá blond, Popolavohnedá, Tmavohnedá alebo Čierna - v závislosti od preferovaného farebného tónu a tmavosti, pričom odtieň Čisté indigo má najintenzívnejší stmavujúci efekt.
Vo veľmi vzácnych prípadoch a iba v prípade chyby aplikácie, najmä popolavých, chladných odtieňov (s vysokým podielom rastliny indigo), sa môže vo výslednom zafarbení objaviť nazelenalý tón (červené, teplé či zlaté odtiene s vysokým podielom rastliny henna ho nemôžu spôsobiť). Najčastejšou chybou, ktorá môže viesť k nazelenalému tónu je nedostatočná predpigmentácia bielych, šedivých alebo svetlých vlasov.
Pri veľmi tmavých, popolavých či veľmi chladných Khadi odtieňoch totiž odporúčame použiť pri farbení bielych, šedivých a svetlých vlasov dvojkrokovú metódu - teda predfarbenie predpigmentačným odtieňom Khadi, ktoré sa prevádza tesne pred zafarbením zamýšľaným odtieňom. Táto predpigmentácia je regulárnym zafarbením, ktoré dáva veľmi svetlým vlasom "podkladový základ“ pre zafarbenie tmavým, chladnejším a popolavým odtieňom. Tu vo vzorkovníku, v návode, ale aj na obale farby nájdete informáciu, v ktorých prípadoch a ako by ste mali previesť predpigmentáciu.
Vzhľadom na to, že každý vlas je iný a môžu sa vyskytovať individuálne rozdiely, tak môže samozrejme platiť taktiež možnosť, že napriek tomu, že svoje šedivé resp. svetlé vlasy farbíte chladnejšími či tmavými Khadi odtieňmi na priamo, teda bez použitia dvojkrokovej metody, tak problém s výsledkom nikdy nemáte.
V prípade farieb Khadi taktiež platí, že bežne prípadná zelenkavosť počas jedného až dvoch dní po farbení vplyvom vzdušného kyslíku zoxiduje a vymizne.
Za prvé: zachovajte kľud. Výsledok inak pravdepodobne nie je tak zlý a dá sa to vyriešiť. Zelenkavosť znamená v podstate to, že kvôli nesprávnemu použitiu sa rastlina henna (červený podiel v rámci odtieňa) ešte plno nevyvinula a rastlina indigo (modrý podiel v rámci odtieňa) sa oproti nej vyvinul príliš silno a rýchlo. A ďalej v prípade farieb Khadi platí, že prípadná zelenkavosť spravidla vplyvom vzdušného kyslíku sama zmizne počas dňa až dvoch.
Ak chcete odstrániť nazelenalý tón, postupujte nasledovne. Neumývajte vlasy šampónom. Namiesto toho urobte oplach vlasov octovou vodou. Jednoducho vezmite cca 1 liter teplej vody a pridajte do nej trochu octu. Oplach vlejte do vlasov a nechajte krátko pôsobiť. Potom vlasy osušte uterákom a vyfénujte. Postup môžete počas dňa i zopakovať. Taktiež je možné nazelenalý tón zneutralizovať zafarbením odtieňom s vyšším obsahom rastliny henna (červené odtiene, príp. Svetlohnedá) s dobou pôsobenia iba 15 - 30 minút, prípadne svetlé odtiene Slnečná blond či Zlatý preliv naopak s predĺženou dobou pôsobenia nad 60 minút.
Rastlinné farby na vlasy Khadi sú 100% prírodné a neobsahujú žiadne syntetické ani zbytočné prídavky. Vďaka tomu majú perfektnú znášanlivosť a je zaručený najlepší farebný výsledok. A taktiež preto voňajú farby Khadi rastlinami, ktoré v nich sú obsiahnuté. Táto rastlinná vôňa však sama zmizne po prvom alebo po niekoľkých umytiach. Neodporúčame pridávať do farbiaceho krému éterické oleje, pretože môžu ovplyvniť farbiaci účinok. Aj pokiaľ Vás rastlinná vôňa farbiaceho krému prekvapila, pravdepodobne si na ňu zvyknete a dosť možné ju začnete mať aj radi a pridáte sa k tým, pre koho je príjemným doplnkom čisto prírodného farbiaceho rituálu.
Rastlinné farby na vlasy Khadi sú čisto prírodné, nie sú v nich žiadne chemické prídavky, teda ani PPD či iné aromatické amíny, ani soli kovov. Garanciou ich čistoty je renomovaná nemecká certifikácia BDIH - Kontrolovaná prírodná kozmetika. Farby Khadi môžete v kľude používať aj v tehotenstve.